Jak nastavit ideální expozici ISO

03.02.2017 09:29
Nastavení ISO
 
Citlivost ISO v dobách filmových materiálů značila míru citlivosti filmu na světlo. Čím citlivější byl film na světlo, tím byl označen vyšší hodnotou citlivosti ISO. Tak např. film o citlivosti ISO 800 byl výrazně citlivější na světlo, než film o citlivosti ISO 200.
 
sum_signal.jpg
 
 
Praktické příklady
 
Jak nastavit citlivost ISO v různých praktických situacích?
 
  • Krajinářská fotografie - co nejnižší citlivost ISO za každých okolností (fotí se ze stativu).
  • Portrétní fotografie - co nejnižší citlivost, při které lze ještě fotit s dostatečně krátkým časem závěrky.
  • Fotografování pohybujících se dětí a zvířat - pokud je dost světla a fotky jsou ostré, tak raději nízkou citlivost. Ovšem pokud je světla méně a jsme nuceni clonit, tak potom nastavím vyšší citlivost ISO, aby byly fotky ostré.
  • Produktová fotografie - co nejnižší citlivost ISO (obvykl se fotí se studiovými světly, které dávají dostatek světla).
  • Reportážní a street fotografie - lze si dovolit i vyšší citlivost ISO pro dosažení ostrých fotek i za horšího světla.
  • Sportovní fotografie a wildlife - ideálně raději nižší ISO, ale pokud není světelný objektiv nebo hodně světla, tak je lepší zvýšit ISO, než mít rozmazané fotky.
  • Interiéry a architektura- většinou se fotí ze stativu, takže raději nižší citlivost ISO.
  • Umělecké akty, portréty, body art,... - lze záměrně zvolit vysokou citlivost ISO pro dodání šumu na fotkách (ovšem pozor, ne vždy je digitální šum tak atraktivní, jako filmové zrno!).
  • Astronomické foto (noční obloha) - samozřejmě je lepší nízká citlivost ISO, ale aby se na fotce vůbec něco zachytilo, bude nutné použít vysokou citlivost (800, 1600).
Výsledek obrázku pro iso čas clona foto
Makro (fotografování detailů) - v kombinaci s umělým osvětlením (jehož intenzitu mohu regulovat) rozhodně raději nízká citlivost ISO.Nastavení ISO
 
https://www.fotoradce.cz/jak-optimalne-nastavit-citlivost-iso
 
Praktické příklady
 
Jak nastavit citlivost ISO v různých praktických situacích?
 
Krajinářská fotografie - co nejnižší citlivost ISO za každých okolností (fotí se ze stativu).
Portrétní fotografie - co nejnižší citlivost, při které lze ještě fotit s dostatečně krátkým časem závěrky.
Fotografování pohybujících se dětí a zvířat - pokud je dost světla a fotky jsou ostré, tak raději nízkou citlivost. Ovšem pokud je světla méně a jsme nuceni clonit, tak potom nastavím vyšší citlivost ISO, aby byly fotky ostré.
Produktová fotografie - co nejnižší citlivost ISO (obvykl se fotí se studiovými světly, které dávají dostatek světla).
Reportážní a street fotografie - lze si dovolit i vyšší citlivost ISO pro dosažení ostrých fotek i za horšího světla.
Sportovní fotografie a wildlife - ideálně raději nižší ISO, ale pokud není světelný objektiv nebo hodně světla, tak je lepší zvýšit ISO, než mít rozmazané fotky.
Interiéry a architektura- většinou se fotí ze stativu, takže raději nižší citlivost ISO.
Umělecké akty, portréty, body art,... - lze záměrně zvolit vysokou citlivost ISO pro dodání šumu na fotkách (ovšem pozor, ne vždy je digitální šum tak atraktivní, jako filmové zrno!).
Astronomické foto (noční obloha) - samozřejmě je lepší nízká citlivost ISO, ale aby se na fotce vůbec něco zachytilo, bude nutné použít vysokou citlivost (800, 1600).
Makro (fotografování detailů) - v kombinaci s umělým osvětlením (jehož intenzitu mohu regulovat) rozhodně raději nízká citlivost ISO.