Jak správně použít stativ

24.02.2017 12:48
Víte jak správně používat stativ?
 
Tripod neboli trojnožka je anglický výraz pro stativ, který vystihuje jednu jeho velkou výhodu. Díky třem nohám se bez ohledu na to, jak nerovný je povrch, nikdy neviklá a poskytuje poměrně pevnou oporu, i práce se stativem však má svá pravidla.
 
Lehký, ale pevný
 
Jednoduché to skutečně je, jak ale výmluvně hovoří naše zkušenosti, nejeden vyspělý fotoamatér neumí stativ správně používat. Možná také proto, že jej prostě postaví a fotí. Jenže jak jej postaví? Mnohdy jak mu pod ruku padne. A to není dobře.
Divili byste se, jak pevnou oporu fotoaparátu dokáže poskytnout i velmi lehký stativ, když se s ním správně zachází. Mnoho fotografů by naopak mohlo vyprávět, jak se jen bezmocně dívali na svůj k zemi se kácející bytelný stativ s fotoaparátem a na něm nasazeným nejoblíbenějším a nejdražším objektivem.
Ne, rozhodně vás nechceme strašit – používání stativu je skutečně snadné – jen je třeba dodržovat jistá pravidla. Čtěte další strany našeho návodu.
 
Dvakrát měř…
 
Stativ se většinou kupuje dvakrát. Poprvé se uživatel spálí na lehké laciné trojnožce, jejíž dílenské zpracování oplývá „zemědělskými vůlemi“. Velmi brzy zjistí, že toto zařízení fotoaparátu pevnou oporu nezajistí, a začne druhé kolo nákupu.
Zvolit ten správný kompromis mezi tuhostí, váhou a cenou není snadné, ale předchozí zkušeností poučený fotograf raději něco připlatí, aby měl dostatečnou jistotu. Doporučuji to vzít raději pozpátku. Nejprve připlaťte a ten druhý krok úplně vynechejte. Nebudete litovat.
V souvislosti s nebývalým rozmachem stabilizátorů se často spekuluje o nepotřebnosti stativů. Nevěřte tomu! Snímek podobný tomu níže, kdy časy závěrky dosahují řádově vteřiny, jednoduše bez opory – byť s využitím stabilizátoru – ostrý nepořídíte.
 
Ruce pryč od stativu!
 
Velmi častou chybou nejen začátečníků, ale i pokročilých fotografů je, že exponují mačkáním spouště na fotoaparátu a přinejhorším se ještě druhou rukou stativu přidržují. K čemu jste si pořizovali drahý pevný stativ, když jej pak roztřesete nevhodným používáním? Při expozici se opravdu ani stativu ani fotoaparátu nedotýkejte.
Nemáte-li kabelovou nebo bezdrátovou infračervenou spoušť, exponujte pomocí samospouště. Pokud má váš fotoaparát funkci předsklopení zrcátka, zvykněte si ji automaticky používat – zejména u rozměrných teleobjektivů s extrémně dlouhými ohnisky bez předsklopení takřka nelze pořídit ostrou fotografii.
 
Přidejte zátěž
 
Hmotnost stativu je dvousečná zbraň. Těžká trojnožka je obvykle velmi stabilní, ale máte-li takové čtyřkilogramové monstrum nosit spolu s další fotovýbavou po Jeseníkách, Krkonoších či rovnou Himalájích, začnete se velmi brzy ohlížet po lehčím výrobku. Takže si pořídíte nádherný karbonový stativ s neuvěřitelnou hmotností 1,5 kg včetně hlavy a libujete si, jak duch zvítězil nad hmotou. Dokud však nezjistíte, že tento bezpochyby skvělý stativ dokáže silnější vítr hravě převrhnout i s nasazeným foťákem. 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrobci o tomto problému naštěstí vědí a lehké stativy vybavují příslušenstvím pro zatížení.
Všimněte si, že opět ctíme zásadu svislé středové tyče, čehož jsme dosáhli velmi jednoduše – jednu nohu jsme nastavili ve větším úhlu a opřeli ji proti svahu. Takto postavený stativ má stejnou stabilitu, jako by stál na dokonale rovné asfaltové ploše. Třetí snímek pak má za úkol ilustrovat využití rozdílného roztažení noh třeba také při focení ve městě.